Rota Aşısı

Elektron mikroskobinden bakıldığında tekerleğe benzemesi sebebi ile adını Latince “ tekerlek “ kelimesinden alan , bebekleri korumak amacı ile geliştirilen formül sayesinde ishale karşı vücudu bir savaş halinde koruyan ve ağızdan uygulanan aşının adına “ Rota Aşısı “ denir . İshalden dolayı her gün yüzlerce çocuk hastanelere yatırılmaktadır . Zayıf bağışıklık sistemi olan bebekler , rota virüsüne karşı savunmasız oldukları için bu formül geliştirilmiştir . Hepimizin bebeklik döneminde mutlaka yakalandığı , bazı bebeklerin sık sık bu virüsü aldığı söz konusudur . Türkiye genelinde Kasım ve Mart ayları arasında rota virüsünün daha yaygın olduğu gözlemlenmiştir . Bunun sebebi Türkiye ‘ deki iklim koşulunun bu tarihler arasında rota virüsüne daha aktif olma durumudur . Halen Dünya üzerinde yüzlerce bebek ve çocuk , bu virüsü vücuduna kabul ettiğinde hastalığı kolay atlatamaz ve tedaviye alınabilir . Fakat tedaviyi atlatamayan çocukların yaşamı ölüm ile sonuçlanabilir . Bu virüsü vücuduna kabul eden bebekler sonuç olarak ishale yakalanır ve hastalanır . Bunun üzerine hastaneye ulaştıklarında bebekler için yapılabilecek tek yol yalnızca serum vermek olacaktır . Bu yol ile bebeğin vücudundaki sıvı kaybı dengede tutulur . Bunun dışında hiç bir yöntem maalesef ki denenmemektedir . Bu sebepten geliştirilmiş rota virüs aşısı , yeni doğan bebeklere (3 aydan küçük iken) yapılarak rota virüsüne karşı vücudu güçlendirir . Yapılan araştırmalar sonucu , aşının kullanıldığı ilk andan günümüze dek baz alındığında , hiç bir yan etkiye saptanmamıştır . Dolayısıyla aşı tamamen zararsız olup , bir bebeğin hayatını kurtaracak kadar etkilidir . Bu aşının fiyatı ise 140 ila 150 TL arası farklılık gösterebilmektedir .

Mucizevi Maydanoz Suyu

Maydanoz , hem halk arasında hem de tıp alanında efsaneleşmiş bir tedavi yöntemi olarak bilinir . İçerisinde A , B1 , B3 ve C vitaminleri , demir ve kalsiyum barındırması sayesinde adeta bir antibiyotik yerine geçmektedir . Sapı , gövdesi ve yaprakları olan , yeşil ve hoş kokulu bir bitkidir . Hoş kokusu ve lezzeti sayesinde hemen hemen her yemekte kullanılmaktadır . Vücuttaki bir çok organizmaya anında nüfus ederek tedavi uygulayan maydanoz , aynı zamanda kaynatılarak da tüketilmektedir . Uzmanlar tarafından kaynatılarak suyu tüketilen maydanozun çok daha sağlıklı olduğu bilgisi verilmiştir . Yemeklerden sonra kaynatılan bir miktar maydanoz tüketildikten sonra hazmı ve sindirimi kolaylaştırmaktadır . Karaciğer üzerinde büyük rol oynayan maydanoz , karaciğer işlevini kolaylaştırarak kanamayı arttırmaktadır . Daha doğru bir uyku düzenini talep eden kişiler , maydanozu kaynatarak veya direkt olarak çiğneyerek tüketebilir . Cilt üzerinde yaşlanmayı önleyerek kırışıklıkları azaltmaktadır . Cilde parlak ve doğal bir renk etkisi sağlar . Böbrek taşı ve kumu döken kişilerin bu süreci daha kolay ve daha rahat atlatabilmeleri için bir demet maydanozu kaynatarak gün içerisinde bir kaç bardak tüketmeleri gerekmektedir . Kadınların regl süreçlerinde ağrılarını azaltmaları ve bu süreci kolay atlatabilmeleri için maydanoz suyu tüketmelerinde fayda vardır . Sigara bırakma sürecinde oluşan öksürük ve balgam tedavilerinde bitkisel ilaç olarak kullanılır . Her sabah bir bardak maydanoz suyu içmek , günlük olarak almanız gereken C vitamininin tamamını karşılamaktadır . Bağırsaklarda meydana gelen kas kasılmalarını rahatlatıcı etkisi vardır . Kilo almak isteyen kişilerin iştah açtırıcı özelliği sayesinde kolay bir şekilde kilo almalarını sağlamaktadır . Aynı zamanda maydanoz , vücuttaki ödem ve toksinlerin idrar yolu ile dışarı atılmasında da büyük rol oynamaktadır .

Fal

Fal , yüzyıllardır insanların kendilerini tatmin etmek için veya kötü amellerde kullanmak için kullanılan bir yöntemdir . Fal olayı aslına bakılırsa yüzde yüz olarak pskolojik bir eylem olarak söylenilebilir . Fal eyleminin bir çok çeşidi bulunmaktadır . Fakat bunu en sıradan haline indirgemek için ve sıradan hale getirerek örnek vermek gerekirse , hepimizin bildiği gibi ve artık bir kültür haline bürünmüş olan , özellikle de kadınların vazgeçemediği bir olay olarak nitelendirebileceğimiz durumun adı kahve falıdır . Kahve falı özellikle Türk insanının kültürüne oturmuş bir eylemdir . Farklı inançlar gereğince değişik durumlar ile de örneklendirilebilecek bir durumdur . Fakat klişeleştirmek gerekirse , Türk insanının söylediği en sıradan söz ‘ Fala inanma , falsız da kalma ‘ sözüdür . Bu tamamen rant sağlamak isteyen profesyonel düşünceli insanların türetmiş olduğu bir olgudur . Kimi insanlar inançları gereği fal bakılmanın doğru bir yöntem olmadığını düşünmüş olsa da , bu ‘ Fala inanma , falsız da kalma ‘ sözü caydırıcı bir algı yaratmaktadır . Yani insanlar inançlarını bir kenara bırakıp en basit hali ile kahve falına yönelmektedirler . O kadar sıradanlaşmış ve basitleşmiş bir durum ki insanlar sokaklarda bu durumdan çok kolayca para kazanır olmuşlar . Sadece eğlenmek maksatlı olarak pek düşünülmese de tercih edilebilecek bir durum olabilir fakat kahve falı eylemini çok ciddiye alıp tamamen yüzde yüz inanan insanlar için aynı geçerliliğin öne sürülmesi beklenilemez . Çünkü karşınızda duran ve sizin gibi etten kemikten , insan olan birisi geleceğiniz hakkında olabilecek durumları size anlatması mantık dışı bir eylemdir ve buna eğlenmek maksadının dışında inanan insanlarda çok açık ve net pskolojik sorunlar yaşıyordur .

Film

Film , tamamen sanatsal bir girişim olan ve hayatta ki konuları kadraja sıkıştırıp anlatılan bir sanat türüdür . Bir çok konuyu veya kişiyi örnek alarak filmi yapan kişi dilediğini anlatabilir . Tabi filmleri genel olarak süsleyen unsurlar oyunculardır . Dünya üzerinde film yapıtlarına örnek verilebilecek bir çok konu , kişi , olay ve mekan vardır . Film olayı senaristin tasarladığı konuyu bir kadraj içerisine sığdırıp hayata geçirmeye denir . Bir hikayenin hayal gücünüzle sınırla kalmasının dışında gözler önüne seren bir sanat türüdür . Dünya ‘ca bilinen bir çok film tarzı vardır . Hepsi katagoriler şeklinde ayrılmaktadır . Genelleme olarak söylemek gerekirse ; Dram , korku , gerilim , macera , komedi veya aksiyon ve gerilim filmleri genel katagoriler içerisinde yer almaktadır . En eski bilinen filmler gelişmeyen ve zayıf kalan teknolojiden dolayı sessiz ve aynı zamanda siyah beyaz görüntüler ile perdelerde veya televizyonlarda izlenebilirdi . Fakat gelişen teknoloji film sektörüne büyük katkıda bulunmuştur . Hiç olmayacak veya yapılması güç eylemlerin , hareketlerin teknoloji ile efektlendirilerek hayata geçirilmiştir . Dünya üzerinde baş yapıt olarak söyleyebileceğimiz bir çok film vardır ve ilerleyen tarihte bu filmlerin izleri silinmemektedir . Yine yaşadığımız Dünya ‘da yapılan ve emek verilen filmler için her yıl düzenlenen ödül yarışmaları vardır . Her ülkenin kendi içerisinde düzenlediği film yarışmaları vardır fakat Dünya üzerinde de farklı kültürlere yer verilen yarışmalar düzenlenmektedir . Ülkemiz açısından bakıldığında film sektörü 1970 ila 1990 yılları arasında büyük gelişimlerde bulunarak kendini bir marka haline getirmiştir ve Türk filmleri türemeye başladığı gibi bir çok oyuncu , aktörde türemiştir .

Saç

Saç , ham maddesi keratin olan ve uzmanların dile getirmiş olduğu gibi 8 katmandan oluşan , insan bedeninin en çabuk uzayan kılıdır ve aynı zamanda insan bedeninin baş kısmını tabiri caiz ise süslendiren bir unsurdur . Her saç teli birbirinden bağımsız olarak farklı renkler barındırmaktadır . Fakat bunu gözle seçmek oldukça zordur . Saçın orijinal olarak nitelendirebileceğimiz şekli ile tam olarak 3 renge aittir . Bu renkler sarı , mavi ve kırmızı olmak üzere 3 çeşide ayrılır . Fakat bu renkleri çıplak gözle görmek pek mümkün değildir . Saç rengi açılmaya başladığında , açıldığı renk mavi olur fakat yine aynı şekilde bu değişimi çıplak gözle görmek pek mümkün değildir . Yeni doğan bebeklerin baş kısmında uzayan kıllar aslına bakılırsa saç değildir , bir çok insanın bilmediği bir seçenek yani keratindir . Daha sonra ki evrelerde keratin dökülerek yerini uzayan saçlara bırakır . Hamile bayanlarda doğumdan sonra saç dökülmesi ve saç yapısının değişmesi görülür . Bu tamamen karnında taşıdığı cenine kendi vücudundan verdiği demir vitaminlerinden dolayı kaynaklanan durumdur .Bebek doğduktan sonra anne vücudunda demir eksikliği olduğu için bu değişim söz konusudur . Saç tamamen doğal şekillerle uzamakta olan bir kıl türüdür . Saçın içinde beslemiş olduğu mevcut pulcuklar vardır . Doğal olan saçlara iyi bir görünüm vermek için daha çok kadınlar olmak üzere erkeklerde buna dahil şekil verme yöntemleri uygulamaktadırlar . Saçlara verilen şekiller medeniyetler boyunca değişkenlik gösteren bir eylemdir . Günümüz çağında kadınlar için söylemek gerekirse saça şekil verme olayında bir çok seçenekleri bulunmaktadır . Zaman ilerledikçe görülen saç şekilleri de değişkenlik göstermektedir .

Fast Food

Fast food , günümüzde bir çok insanın tercih ettiği kolay ve pratik olan fakat bir o kadar zararı dokunan yiyecek grubuna verilen isimdir . Fast food yiyecekler , genellikle yağlı , dondurulmuş yiyecekleri kızartarak ve sağlık konusundan tamamen negatif bir şekilde bağımsız olan yiyeceklerdir . Fast food İngilizce kökenli bir söylemdir , bu söylemin karşılığı bizim dilimizde ‘ çabuk yiyecek ‘ olarak bilinir . Bir çok insanın damak tadına inanılmaz derecede uygunluk gösteren fakat bu inanılmaz derece kadarda sağlık problemleri açan yiyeceklerdir . Sürekli olarak fast food tüketen insanların en ama en çok korkulu rüyası olarak söyleyebileceğimiz durum obezite hastalığına yani aşırı kilo problemi ile karşılaşmalarıdır . Bu durum insanları pskolojik olarak ta etkilemektedir . Aşırı tüketim sonucunda alınan kilolar çevrenizde dikkat çekmeye başladıktan sonra kendinizi kötü hissedersiniz fakat buna rağmen fast food yani çabuk yiyeceklerden uzak durmazsınız . Çünkü en pratik ve en lezzetli yiyecekler onlardır . İnsan her zaman hoşuna giden tatları aramaktadır , bu tatlar her ne kadar sağlıksız ve zararlı olmuş olsa da tercih edilir . Oysa ki hiç yememekten bahsedilmeyen bir durumdan bağımsız söylemlerde bulunmak gerekirse mutlaka ama mutlaka sebze yemekleri ile dengelenmeli . İnsan vücuduna en yaralı olarak yaratılan ve içlerinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan , yüzde yüz doğal , topraktan doğal yöntemler ile yetiştirilen sebzeler insan vücudunun en iyi arkadaşlarıdır . Fast food yemeklerinden vazgeçemiyorsanız aynı zamanda sebze tüketerek sağlığınıza olabilecek zararları minimum seviyeye indirmiş olursunuz . Kalp damar hastalıkları , tansiyon , aşırı kilo problemleri , damar sıkışmaları ve buna benzer bir çok hastalığa davetiye veren bir yiyecektir .

Kaş ve Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kadınların yüz hatlarında en çok ilgi ve alaka gösterdiği bölgeler kaş ve kirpikleridir . Kaş ve kirpiklerde hoşnutsuzluğa yol açabilecek bozukluklar kişiye kötü hissettirebilir . Bir çok basit yöntemle hoşlanmadığınız bölgelere bu yöntemleri uygulayarak istediğiniz görüntüye kavuşmak oldukça mümkün bir durumdur . Masrafsız ve doğal olmaları sebebi ile bir çok kadının tercihleri arasına giren bu yöntemler , kişiyi memnun bırakacak bir görüntüye kavuşturacaktır . İçerisinde bol lif bulunduran yiyecekler tüketmeniz kaşlarınızı gür çıkarmaya yardımcı olacaktır . Gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeniz kaşlarınızı yeniden çıkarmaya ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur . Kötü kokusu sebebi ile insanları kendinden iten sarımsağın kaş üzerinde mucizevi faydaları vardır . Evinizde bulunan bir diş sarımsağı 2 parçaya kesip , kaşlarınız üzerinde gezdirmeniz kaşları tekrar gür ve sağlıklı uzatır . Sarımsağı uyguladığınız ilk dakikalarda sürülen bölgede yanma hissi yaşanır fakat endişe etmenize gerek yok . Köklere nüfus etmesi sebebi ile hafif bir yanma hissi uyandırır ve bu iyiye işarettir . Saf zeytin yağı kullanmak da aynı şekilde kaşları gürleştirmeye yardımcı olur ve köklerini besler . E , A , C ve B3 vitaminleri alarak kaşlarınız üzerindeki etkileri görebilirsiniz . Takma kirpik yöntemi ile kirpik sahibi olmak hem masraflı hem de sağlıklı bir yöntem değildir . Evde uğraşsız ve maliyetsiz hazırlayabileceğiniz yöntemler sayesinde kirpiklerinizi sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz . Aktarlardan satın alabileceğiniz doğal yağlar sayesinde kirpikler çok daha hızlı uzatabilirsiniz . Badem yağı ve hint yağı kirpik uzatma yöntemi için bir numaralı ürünlerdir . Bunun yanı sıra düzenli olarak vazelin kullanmak hem kirpiklerinizi besleyerek dökülmelerini engeller , hem de kalınlaşarak uzamasına faydalı olur .

Korkmak

Kelime anlamı ; herhangi bir şekilde gelişen durum anında kişinin panik halinde olması , endişe duyması , zaman zaman hareketsiz kalması , konuşamaması ve bu sebepten vücut fonksiyonlarının değişmesi durumuna verilen addır . Bu durum her insana göre farklılık gösterebilmektedir . Bazı insanlarda korkmak eylemi oldukça abartılı bir hal alsa da , bu kişinin elinde olan bir durum değildir . Bu gibi durumlarda kişiyi korkutacak veya panik haline sokacak nedenlerden uzaklaşmak gerekir . Korku duyan kişinin vücudu bazı durumlarda otomatik olarak savunmaya geçmektedir . Diş ve çenenin ana savunmaya geçmesinin her insanda normal seyirde ilerleyen bir durum olduğu bilim adamları tarafından açıklanmıştır . Herhangi bir şeyden korkan insan , ufak çaplı bir tedirginlik yaşasa dahi , farkında olmasa bile bunu çok zor atlatabilir . Bir süre sonra , hatta belki yıllar sonra korktuğu an yaşadığı kısa panik veya tedirginlik , aslında kişide kalıtsal sorunlara yol açmış ve bunu belli bir zaman diliminde kendini kişiye tekrar hatırlatabilir . Korkmak eylemi , kişide ciddi sinir yapısı sarsıntılarına yol açmaktadır . Deyimlerde yer edinen “ öd patlaması “ durumu aslında korku halinde iken yaşanması mümkün olan bir durumdur . Korkan kişinin vücudunda bazı değişiklikler gözlemlenmektedir . Karın veya mide ağrısı , nefes almada güçlük , ani gelişen refleksler ve buna bağlı çarpmalar , eğer yüksek dereceli bir korku yaşanmış ise bayılmalar ve sinir yapısı sarsıntısı sonucu ağlamak yada gülmek eyleminin başlayıp , hemen ardından bunun durdurulamaması söz konusu olabilir . Nadiren rastlanan bazı durumlarda korkan kişi akıl sağlığını kaybetme eşiğine gelebilir .

Havucun Faydaları

Bilindiği üzere havucun insan vücuduna olağanüstü fayda gösterdiğini herkes bilmektedir . Gözler başta olmak üzere bir çok faydalı işlevi bulunmaktadır . Göz üzerinde inanılmaz yararlı olan havuç , içerisindeki A vitamini sayesinde gözlere en iyi gelen ilaç diye düşünebiliriz . Yaşlanma sebebi ile ortaya çıkan hastalıkların önlenmesinde doğal besin kaynağıdır . Gözde meydana gelen katarakt hastalığını tamamen ortadan kaldırması , onu daha sevilesi bir hale sokar . Havuca turuncu rengi veren beta karoten sayesinde bir çok kanser çeşidi ve kalp gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücutta bir koruma kalkanı görevi görmektedir . Sinir hücrelerini onarması ve artı yönde fayda sağlaması ile beyin üzerinde oldukça fazla işlev görmektedir . Lösemi hastalığına yakalanmaya sebep olan hücrelerin büyümesini engelleyerek bu hastalığın gerilemesini sağlayan bir sebzedir . İçerisinde çok fazla lif bulundurması sebebi ile bağırsakları düzenli bir şekilde çalıştırarak sindirim sistemini harekete geçirmektedir . Doğal bir antioksidan olması vücuttaki bir çok toksini ve zararlı maddeyi dışarı atmaya yardımcı olur . Parazitleri temizleyici özelliğinin bulunması sebebi ile mide ve bağırsak üzerinde de oldukça faydalıdır . Vücuda yerleşmiş ve kolay kolay temizlenemeyen bakteri ve virüsleri temizler . Aynı zamanda mikroplarla sürekli bir savaş halindedir . Hücrelerin onarılmasında büyük bir destek vermektedir . Güneşin vermiş olduğu cilt lekeleri ve güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir kalkandır . Güzelliğin ön plana çıkmasını sağlayan saç ve tırnaklarda güçlenme etkisini yaratmaktadır . Sivilce ve siyah noktalara iyi geldiği klinik ortamlarda test edilmiş ve bilimsel olarak açıklanmıştır . Diş ve ağız sağlığı için sürekli tüketilmesi gerekmektedir . Vücut üzerindeki faydaları oldukça fazladır ve mutlaka tüketilmesi tavsiye edilen mucizevi bir sebzedir .

Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü , genellikle yaz aylarında ve güneşli günlerde güneşin zararlı olan ışınlarından gözü korumak amaçlı kullanılan bir aksesuardır . Fakat güneş gözlüğünün çok fazla kullanılması kulaklarda duyma problemlerine yola açabilmektedir . Özellikle lens kullananların her daim yanlarında bulunması gereken ve güneşli günlerde muhakkak kullanılması gereken bir eşyadır . Güneşe karşı hassas olan insanların ya da çocukların güneş gözlüğünü sağlık açısından kullanması önemle tavsiye edilir . En önemli organımız olan ve yaşadığımız hayatı görmemizi sağlayan gözlerimizi korumak için güneşten kaçmak yerine güneş gözlüğü kullanarak bu durumu örtebiliriz . Fakat göz koruma aparatı olan bu aksesuar kesinlikle ucuz malzemeden üretilmiş veya plastik malzeme içeren ürünlerden kesinlikle ve kesinlikle olamamalıdır . Ucuz veya kötü malzemelerden elde edilmiş gözlüklerin kullanılması durumunda göz sağlığını dikkate almak yerine daha da fazla zarar verdiğini farketmemiş olsanız bile aslında çok zarar vermiş oluyorsunuz . Güneş gözlüğü ilk olarak Çin ‘liler tarafından 7 ‘nci yüz yılda icat edilip günümüze kadar gelmiştir . Güneş gözlüğü adı üstünde olduğu gibi güneşten korunmak amaçlı kullanılan ve baş ağrılarının önüne geçmek için kullanılan bir araç olsa da günümüzde ki bir çok bilinçsiz insan sadece tarz görünmek için ve rahat bakış açısı sağlamak için ucuz veya pahalı olsada böyle bir yol seçip kendilerine iyilik yapmış olmuyorlar . Migren diye nitelendirilen baş ağrılarının en yoğun yaşandığı bir hastalığa yakalanan insanın mutlaka güneşli havalarda dışarı çıkarken kaliteli ve gerçek camdan yapılmış bir güneş gözlüğü kullanması gerekir . Aslında Çin ‘lilerde 7 ‘nci yüz yılda icat ettikleri güneş gözlüklerini güneşten korunmak için değilde yargıçların mahkemelerde yüz ifadelerini saklamak için kullandığı söylenmektedir .