Kırmızı Etek Modelleri

Dikkat çekici ve seksi kombin yapmak isteyen kişiler kırmızı rengini hem eteklerde hem de bluzlarda sıklıkla tercih ederler. Bu renk ilgi çekici olmak ve girdiği ortamda tüm dikkatleri toplamak isteyen kişiler için çok güzel ve şık bir seçenektir. Kırmızı etek modelleri arasında hem gündelik hem de abiye olan modeller yer alıyor.
Yeni sezon günlük kırmızı etek modelleri yüksek bel ve pilili olana modeller gençlerin sıklıkla kullandıkları ürünler oluyor. Bu etekler Travesti istanbul üzerine kırık beyaz bir bluz veya siyah bir gömlek ile kullanılarak kombin yapılabilir. Bu renk yüksek bel eteklerde siyah veya kahve tonlarında bir kemer kullanarak eteği olduğundan daha şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Yeni sezondaki yüksek bel günlük etekler genellikle diz altı oldukları için bu etekler ile rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz. Kırmızı etekler için ten rengi ayakkabılar veya siyah ayakkabılar tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Abiye kırmızı etek modelleri arasında ise payetli modeller dikkat çekiyor. Kısa payetli etekler özel gecelerde ve günlerde tercih edilebilecek olan şık ve farklı bir seçenektir. Bu etekleri göbeği açık bluzlar ile veya uzun kollu siyah dekolteli bluzlar ile kombin yaparak şık bir görünüm elde edebilirsiniz.
Klasik kırmızı etek modelleri ise klasik giyinen bayanların tercih ettikleri eteklerdir. Bu eteklerde genellikle önde veya arkada yırtmaç bulunmaktadır. Bu da kombininizin daha şık olmasını sağlamaktadır.

Origami Sanatı

Temeli tamamen sabır ve zekaya dayanan , aynı zamanda büyük ölçüde el becerisi gerektiren sevimli bir sanattır . Aynı zamanda bir stres boşaltma biçimi ve terapi olarak da kabul edilmektedir . Her yaştan insanın uğraşabileceği ve sıkılmadan görsel güzellikler meydana getirebileceği bir sanat dalı olarak kabul edilir . Sıfır maliyet gerektiren , bir kağıt parçasıyla bile güzellikler yaratabileceğiniz terapi türünü origami sanatı olarak görebiliriz . Bu sanatı görsele dökmek için özel bir ortam ya da özel bir mekan gerekmemektedir . Basit bir kağıt parçası dahi çok kısa sürede birbirinden farklı , birbirinden güzel sanatlar ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır . Şimdilerde okullarda öğrencilere ders olarak verildiği gözlemlenmiştir . Gelişim çağındaki çocukların el becerilerini ve zekalarını geliştirmek için kullanılan bir taktiktir . Ailelerin çocuklarıyla veya birbirleriyle keyifli zaman geçirmelerini sağlayan bu akım günden güne halk arasında daha yaygın bir hale gelmektedir . Japonların icat etmesi sebebi ile onlardaki yeri ve önemi daha farklıdır ve bu sanata saygı duyarlar . Japonlar sayesinde bizler de böyle bir güzelliği ülkemize taşımış bulunmaktayız . Bir gruba gerek duymadan insanların tek başına da yapabileceği bir sanattır . Bunun yanı sıra belirli kurumlarda da kursları verildiğinden , bir çok insanla ve grup eşliğinde fikir alışverişinde bulunarak bu sanatınızı daha da geliştirip güzelleştirebilirsiniz . Kendi alanında da bir çok farklı dalda incelenmektedir . Klasik , ıslak , modüler ve modern origami olarak birbirinden farklı bölümlerde origami sanatı ile uğraşabilirsiniz . Bir çok farklı dekor ve desenden elde edebileceğiniz origamileri , dekor eşyası olarak da kullanabilirsiniz . Şimdilerde dizayn olarak da pek çok alanda origami sanatının hak ettiği yerini aldığını söyleyebiliriz .

Oksijen

Oksijen , atam numarası diye adlandırdığımız sıralamada 8 numaraya sahip olan ve ‘ O ‘ harfi ile simgelenen kimyasal bir elementtir . Oksijen ismi bir çok kimyasal terim gibi Yunanca kökenli bir kelimedir . Oksijen Dünya üzerinde bulunan bitkiler hariç bütün canlıların yaşam desteğini sağlayan bir elementtir . Dünya üzerindeki hiçbir canlı oksijen olmadan yaşamlarını sürdüremezler . Akciğerlerimizin teneffüs ettiği oksijen canlılara yaşam kalitesi katmasının yanı sıra Dünya atmosferini oluşturan ve bu oluşumda ki en büyük pay sahibi olan bir elementtir . Dünya ‘daki en gelişmiş form olan insanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Evren ‘deki hiçbir gezegende oksijen bulunmamaktadır . Kendi atmosferi olan gezegenlerde dahi oksijen elementi minimum düzeyde bulunmaktadır . Bu düzeyde ki oksijen bir insanın yaşamını sürdürmesini sağlayamadığı gibi Dünya ‘da yaşayan hiçbir canlıyada ev sahipliği yapamaz . Bir çoğumuza hayat verdiği söylenen ve aynı zamanda Dünya ‘daki bir çok canlıyı rahatlatan veya ferahlatan su ise %88 ‘i oksijene sahiptir . İnsanlık bir yana tüm canlılara verilen büyük nimetlerden en başında gelen su , bir çoğumuzun beslenme , yaşama veya kişisel dahi olmak üzere temizlik konusunda önemli rol oynamaktadır . Suyun büyük bir çoğunluğu oksijenden oluştuğu için bu doğal element bizim yaşam anahtarımız olmasının yanı sıra bir çok bilim insanınında önemli buluşlarında baş rol oynamaktadır . Oksijen elementlerin arasında biz insanoğluna en faydalı elementtir . Bir insan solunum yapamadığı zaman kalp kan pompalayamaz ve kan dolaşımı durduğu için sahip olduğumuz beyin işlevsiz hale gelir . Bu durumu ayakta tutan tek element oksijendir . İnsanlığa verilen ve insanların göremediği en büyük soyut nimettir .

Dikiş Makinesi

Dikiş Makinesi , bir çok farklı çeşitlerden oluşan tekstil ürünlerinin dikimini gerçekleştirmek için kullanılan bir makinedir . Tarihte bilinen ilk dikiş makinesi Fransa ülkesinde yaşayan ve aynı zamanda Fransız uyruklu olan Barthelemy Thimonnier tarafından icat edilmiştir . Barthelemy Thimonnier tarafından 1830 yılında icat edilen ve dönemin sıra dışı olarak nitelendirdiği bu eşsiz görülen makine yine pratik zekanın vermiş olduğu meyvelerin en önemlisidir . Çünkü insan için en başta gelen 3 unsur yemek , barınmak ve giyinmektir . Giyinmek unsurunu en pratik hale getiren bu değerli mucit Barthelemy Thimonnier uzun uğraşlar ve çabalar sonucu 1830 yılında dikiş makinesini icat etmiştir . Bu insanlığa yararı dokunacak ve gerçekten büyük önem arz eden buluş ne kadar harikulade bir zekanın ürünü olmuş olsa da gelişen insanlıkla birlikte geliştirilmiştir . 1830 yılında Barthelemy Thimonnier tarafından icat edilen dikiş makinesi 1846 yılın ABD ‘li Elias Howe tarafından geliştirilmiştir . Bu gelişimiyle birlikte daha da pratik bir hal alan dikiş makinesi artık seri üretimlerde kullanılabilecek ve bir çok insanın temel ihtiyacı olan giyinme unusurunu da es üst düzeyden süsleyip taçlandırmıştı . Denildiği gibi kendini geliştirmekte olan insanlık beraberinde bir çok buluşu da geliştirdiği için bu dikiş makinası da geri kalmadı . İlk başlarda el ile kullanılan dikiş makinesi zamanla gelişerek ayak ile destekli bi şekilde de kullanılmaya başlandı ve bunlarında yanı sıra çağ atladıkça gelişmeye devam eden bu buluş son halini elektrik ile çalışarak üretmeye başlamakla taçlandırmıştır . Günümüzdeki teknoloji ile tanışan dikiş makineleri seri üretimlerin yanı sıra arzu eden insanlarında evlerinde bulunabilen bir makinedir . 1830 yılında icat edilen bu buluş günümüzde halen daha önemli bir rol oynamaktadır .

Kömür

Kömür ; katı , koyu renkli , karbon dahil olmak üzere yanıcı gazlara sahip olduğu gibi zengin bir kayaçtır . Dünya ‘nın bir çok noktasında bulunan kömür yer yüzeyine en yakın yerlerde veya daha derinlerde rastlanabilcek bir kayaçtır . Torkugillerden oluşan kömür aslında dünyanın sahip olduğu katmanlar arasında da yer alabilir diyerbiliriz . Kömür , organik maddelerin kısmi ayrışması nihayetinde kimyasal dönüşümlere uğramasından dolayı oluşan bir çok madde içermektedir . Kömürün sahip olduğu organik maddelerinin kimyasal dönüşüme uğrama sürecine kömürleşme denmektedir . Kömürün tarihi bilinen şekilde günümüzde şöyle anılmaktadır ; Milattan Önce Çinliler tarafından farkedilip kullanılmaya başlanmıştır . Fakat kömürün en sık ve yoğun kullanımı 18. Yüz yılın ikinci yarısından itibaren başlamıştır . Dünya geliştikçe kömür kullanımıda artmıştır . Gelişen sanayileşme ve endüstri bir çok ürünü imal etmek amaçlı veya kullanılır hale getirmek için kömürü kullanmıştır . Kömür Dünya tarihinde gittikçe önemli ve vazgeçilmez bir mineral haline getirilmiştir . Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde büyük bir ölçüde tercih edilmeyen kömür halen daha Dünya gözünde yer altı zenginliği olarak bilinmektedir . Aslına bakılırsa Dünya doğalgazı keşfetmeden evvel her bireyin ve aileninde vazgeçilmez yaşam kaynaklarından birisiydi . Bir çoğumuzun evini ve ocağını ısıtan bu doğal mineral bir çok emekçinin yer altından çıkartıp evlerimize kadar ulaştırması da tarafımızdan bakıldığında gerçekten çok zor bir işlem olarak görülmektedir . Tüketici kimliğiyle yıllarca kömür kulanan bireyler belkide evine kadar gelen kömürlerin ne kadar zorlu ve karışık işlemlerden geçtiğini bilmemekteydi . Gelişen teknolojiyle 2. Planda kalan kömür ülkemizde hala Anadolu bölgesinde vazgeçilmez bir mineral olarak bir çok kişinin vazgeçilmezi de diyebiliriz .

DOMUZ GRİBİ

Domuz gribi normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum yolu hastalığıdır . Belirtileri ağır bir grip vakası ile aynıdır . Hastalık yüksek ateş , öksürük , yutkunma zorluğu , eklem ağrıları , halsizlik ve kırıklık olarak kendini gösterir . Virüs bazı bünyelerde aşırı kusmaya ve ishale neden olabiliyor . Domuz gribi , domuzdan domuza ve domuzdan insana bulaşmaktadır .Özellikle domuz çiftliklerinde çalışanlara , domuz dışkısıyla temas edenlere kolaylıkla bulaşır . Hastalığın insandan insana bulaştığı vakalar da var görülmektedir . Öksürmeden ve hapşırmadan kaynaklanan damlacıklarla ve solunumla insandan insana bulaşır . Domuz gribinin insandan insana bulaşma riski , hastalığın hızla yayılma tehlikesini yaratıyor . Domuzlarda öldürücü olmayan bu hastalık , insanlarda öldürücü etki göstermektedir .

Domuz gribinden korunma yolları

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre ilk olarak Meksika’da görülen domuz gribi virüsünün tipi A/H1N1. Bu virüs insan , domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor . Domuz gribine karşı , domuzlara yapılan bir aşı var ama insanlar için üzerinde çalışılmasına rağmen henüz bir aşı geliştirilmemiştir . Dediğimiz gibi ; tedavi için henüz özel bir ilaç yok , bu da hastalığın öldürücülüğünü gün geçtikçe daha da artırıyor . Bilinen grip tipleri yaşı oldukça ilerlemiş insanları hedef alırken , domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar ise daha çok 25 – 45 yaş arası insanlarda görülmektedir . Domuz gribinden korunmak için özellikle hastalığın bulunduğu bölgelerde maske takmak , hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekiyor . Uçakla sık seyahat eden kişilerin uçakta ve hava alanlarında dikkatli olması son derece önemlidir .

Eğer belirtilen şüpheleri taşıyorsanız , derhal bir doktora danışınız .

İlişkinizde Heyecanı Arttıran Yöntemler

İlişkide heyecanı artırmanın yolları
İlişki mutlu bir birliktelik üzerine kurulur. Her insan çok mutlu bir ilişkisi olsun ister. Ve bir birlikteliğe adım atılırken de bu niyetle başlanır. Bir ilişki ilk başladığı zamanlar cicim ayları diye tabir edilir. Yani ilk zamanlar kişi çok mutludur. İlişkisinde heyecan vardır. Aşka vardır. Mutluluk vardır. Ancak ilişkiler uzun soluklu oldu mu ilişki monoton bir hal alır. Artık o ilişki heyecan vermez hatta kişilerin arasına soğuk rüzgarlar estirir. İşte monotonlaşan bir ilişkiye girmiş olduğunuz an ilişkinizi kurtarmanın tek yolu ilişkiye Canlılık vermek renk vermek ilişkiye heyecan katmaktır. Peki, bu nasıl olacak diye soracak olursanız eğer yazıma kulak vermenizi tavsiye ederim. İlişkinize heyecan vermenin en önemli yolu ilişkide biraz gizem oluşturmaktır. Kişi ilişkisinde önceden her şeyini anlattığı sevgilisine artık anlatmaması ilişkisinin ömrü açısından çok önemlidir. Kişi ilişkisinde bir şeyler saklarsa her şeyi anlatması hemcinsi merak eder. Merak duygusu ilişkide heyecanı yaratacaktır. Heyecanlı bir ilişki için eşinizle eskiden çok sık buluştuğunuz zamanları unutup artık ulaşılmaz olun. Ulaşılmaz olduğunuz zaman eşiniz sizi merak edip arayıp soracak belki de kıymetinizi daha iyi anlayacaktır. Heyecanlı bir ilişki için romantik olmayı deneyiniz. Daha önce yapmadığınız sürprizleri yapınız. Örneğin bir otelde üç yıldızlı bir otel olması daha iyi olacaktır. Üç yıldızlı bir otelin en güzel odasını ayarlayıp orada güzel birliktelik geçirebilirsiniz. Daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gidip ilişkinize heyecan katabilirsiniz.

İlişkilerde En Sık Yaşanan Kavga Sebepleri

Bebeklerde Gaz Problemi

Her bebekte meydana gelebilen gaz problemi anne ve babaların en çok şikayet ettiği problemlerden biridir. Bebekler anne sütü ile beslendiği dönemlerde en çok gaz orunu yaşarlar. Bunun sebebi bebeği emzirirken doğru pozisyonda tutmamak, emdikten sonra gazını çıkarmamak ve annenin beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde gaz problemi doğal bir durumdur. Fakat bunu en aza indirmek için anneler biraz daha dikkatli olması gerekmektedir.

Bebeklerde Gaz Problemi Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Bebeğiniz emdikten sonra gazının çıkarılması bebeğin daha huzurlu olmasını sağlar. Aksi halde ağlama nöbetleri ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum annenin paniklemesine sebep olabilir. Bebeğinizin gazı çıkarıldığında daha rahat olduğunu gözlemlersiniz. Bebeklerdeki gaz problemlerinin diğer bir sebebi ise annenin beslenmesidir.

Anne gaz yapıcı gıdalardan uzak durduğunda bu sorun en aza indirilmiş olur. İnek sütü ve mama ile beslenen bebeklerde gaz problemi daha sık olmaktadır. Bu durumda doktorunuza başvurmalısınız. Gaz sancıları bebeğin ağlamasına ve uykusuzluğuna sebep olacağından gaz sancıları başladığında minik egzersizler ile bebeğinizin gazını çıkarabilirsiniz. Egzersizler sonucunda da bebeğiniz hala gaz sancısı çekiyorsa ılık bir havluyu karın kısmına koyarak vücudunun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bazı bebeklerde gaz problemi kronikleşebilir. Bu durumda ebeveynler ilaca başvurmak isteyebilirler. Fakat ilaç kullanmak yerine başlangıç olarak doğal yöntemleri tercih edilmelidir. İlaca başvurulacak koşullarda ise doktor gözetimi olması gerekir. Kimi bebek gaz sorunu yüzünden sürekli huzursuz bir haldedir. Bebeğinizi özellikle besledikten sonra gazını çıkartmanız onu rahatlatacaktır.

Bebeklerde gaz problemi her bebeğin gelişim döneminde karşılaştığı problemlerdendir. Bu durum karşısında ebeveynler panik yapmadan bebeğin gazını çıkartmalıdır. Gaz sorunu her bebekte normal karşılanacak tepkilerden biridir. Önemli olan bunun beslenmeden kaynaklığı olduğunu bilinçli bir şekilde bilmektir.

 

İshale Ne İyi Gelir ?

Abajur Temizliği Nasıl Yapılır Abajur Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Evinizde ışıklandırmalarda kullandığınız abajurlar zamanla kirlenebilir. Lamba ve toz olma durumuna karşı abajurlarınızı temizlemek isteyebilirsiniz.

Öncelikle her abajur modeli ve kullanılan malzeme farklı olduğundan abajurunuzu buna göre temizleme yapmalısınız. Kumaş abajurlar sıkça tercih edilen abajurlardır. Bunun için patates unu kurtarıcınız olabilir. Patates ununu abajur üzerine serpip birkaç dakika beklettikten sonra bir fırça yardımı ile abajurunuzu temizleyebilirsiniz.

Hasır abajurlarınız için süt kullanımı daha uygundur. Bir sünger yardımı ile hafifçe silme işlemi yaptıktan sonra kurutup abajurlarınızı temizleyebilirsiniz. Kağıt abajurlarda ıslak bez kullanımı abajuru boza bilir. Bu sebeple kuru ve yumuşak bez tercih ederek tozunu almanız önerilir. İpek kumaştan yapılmış abajurlarda ise çok az miktarda benzini bezinizin üzerine damlatarak silme işlemi yapabilirsiniz.

Aydınlatma amaçlı kullanılan abajurlarınızın temizliğine başlamadan önce abajurda kullanılan malzemeye dikkat etmenizde fayda var. Özellikle yazılı kağıtlar ile yapılmış abajurların temizliğini ıslak bez ile yaparsanız yazıların silinmesi ile karşılaşabilirsiniz. Buna dikkat ettiğinizde herhangi bir aksilikle karşılaşmazsınız.

 

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır Mı ?

Ayak Şişmesi Nasıl Oluşur? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Toplumda sık yaşanan sağlık sorunlarından biri de ayak şişmesi sorunudur. Genelde tehlikeli sonuçlara varmayan bu sorun kısa süreli sürmekte ve genelde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ayaklarda yer alan lifli damarlardan akan sıvının dokularda birikmesi sonucu meydana gelen ayak şişmesi sorunu uzun süre devam ettiği takdirde bireyin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir.

 

Ayak Şişmesini Meydana Getiren Nedenler

  • Uzun süre hareketsizlik: Uzun süre hareketsizlik sonucunda ayaklarda bulunan damarlara kan akışı minimuma inmekte bunun sonucunda da ayak şişmesi sorunu ortaya çıkmaktadır.
  • Aşırı kilolar: Ayak şişmesine neden olan unsurlardan biri de aşırı kilolar vücudu taşımakla da görevli olan ayaklar aşırı yüklenme sonucunda işlevini bozabilmekte ve sonuç olarak şişebilmektedir.
  • Ağır darbeler: Kaza veya ağır darbeler sonucunda da ayak şişmesi sorunu meydana gelebilmekte darbe alan ayaklarda ilk önce damarlar sonra da dokular zarar görmekte bunun sonucunda da şişebilmektedir.

 

Ayak Şişmesinde Yapılması Gerekenler

  • Şişen ayakların havaya kaldırılması: Kanın düzenlemesinde de rol alan havaya kaldırma yöntemi ayak şişmesi sorunlarında etkili yöntemlerdendir. Şişen ayakların bir müddet havada kalması şişliğin inmesi konusunda faydalar sağlamaktadır.
  • Buz uygulaması: Eski tarihlerden beri şişlikler için kullanılan tedavi yöntemlerinden olan buz uygulaması ayak şişmesi sorununda da etkili yöntemlerden şişen bölgeye birkaç dakika uygulandığı takdirde şişliğin indiği görülmüştür.

 

Ayak Şişmesinde Ciddiye Alınması Gereken Durumlar

  • Sürekli ve nedensiz ayak şişmesi ciddiye alınması gereken durumlardan ve bu durumda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.
  • Ayaklarda renk değişimi oluştuğu da vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

 

Tedavisi

Ayak şişmesi sorunun tedavisi oldukça basittir. Tedavide genelde hekim tarafından reçeteli olarak yazılan şiş indirici merhemler uygulanmaktadır. Masaj uygulaması ile şişen ayaklara sürülen merhemler sayesinde ayak şişmesi sorunu kısa sürede ortadan kalkmakta ve birey günlük hayatına kaldığı yerden devam etmektedir.

 

Not: Yazı bilgi içeriklidir. Reçete değildir.