İnce Çorap Modelleri

Ayaklarımızın sağlığı ve konforu için daima kullanmak zorunda olduğumuz çoraplar da kıyafetler gibi her sezon farklı modeller ile karşımıza çıkmaktadır. Yazlık ve kışlık farklı çorap tasarımları Travesti ile kombinlerimizi tamamlayabiliriz. Kışın ayaklarımızın sıcak olması için kalın çorapları tercih ederken yazın sıcak havaların etkisini hafifletmek ve ayak kokusunu önlemek için ince çorapları tercih ederiz. İnce çorap modelleri bayanların en çok kullandıkları çoraplardır.
Şık ayakkabılar ve elbiseler için bayanlar ince çorapları kullanırlar. Bu çoraplarda ten rengi ve siyah yaygın olarak kullanılmaktadır. Siyah ince çorap modelleri resmi iş toplantılarında veya özel organizasyonlarda elbise ve etekler için en çok tercih edilen çoraplardır. Ten çoraplar ise mekan fark etmeden her yerde kullanılabilirler. Yeni sezon ince çorap modelleri arasında farklılığı ile olduğu kadar şıklığı ile de ön plana çıkan çoraplar yer almaktadır. Desenli çoraplar da bu ürünler arasında bulunuyor. İnce desenli çorap modelleri yazın kısa etekler kullanan bayanların kombinlerine hareket katmak için değerlendirilebilecek en iyi seçeneklerden biridir. Bu çoraplarda farklı renk seçenekleri de yer almaktadır. Şort kullanan kişiler için pembe, sarı ve yeşil gibi ön plana çıkan renkler daha çok tercih edilmektedir.
Yaş gruplarına ve tarzlara göre çok fazla ince çorap seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında karar verirken kıyafetinizdeki detaylara ve gideceğiniz mekana göre seçim yapmanız gerekmektedir.

Spor Deri Mont Modelleri

Her sezon en çok ilgi gören mont tasarımları arasında yer alan deri montlarda birçok farklı tasarım ve tarz bulunuyor. Deri montlar geniş kullanım alanına sahip oldukları için her mekana ve her giyim tarzına göre farklı modelleri sizlere sunuyor. Klasik tarzlarda giyinmeyi seven kişilerin deri mont seçimi klasik modellerden yana olurken spor tarza sahip Travesti olanlar spor deri mont modelleri arasından seçim yapıyor. Bu spor deri montlarla klasik olan montlar arasın da fermuar detaylarından tutun da kullanılan malzemeye kadar farklılıklar bulunmaktadır.
Bayan spor deri mont modelleri arasında şapkalı olan tasarımlar en çok ilgi görenler oluyor. Şapkalı deri mont tasarımları farklı görünümlerinin yanı sıra havalı duruşları ile de ilgi çekiyor. Bu mont tasarımları daha çok gençlerin ilgisini çekmektedir. Spor deri mont modelleri gündelik kullandığınız ayakkabılar ve pantolonlar ile kombin yapılabilir. Spor şıklık elde etmek isteyen kişiler için bu montlar çok iyi ve şık bir seçenek olacaktır.
Erkek deri mont modellerinde yer alan spor tasarımlarında da kapüşonlu olan modeller en çok ilgi görenlerdir. Erkeklerin montlarındaki detaylar genellikle çok göze batmaz. Sade ve şık bir kombin yapanlar için bu deri montlar değerlendirilebilecek bir seçenek olabilir. Herkesin tarzına ve yaşına uygun deri montlar birçok deri mont satışı yapan mağazaların reyonlarında yer almaktadır.

salaş kazak modelleri

Yeni sezonda en çok tercih edilen ve sokaklarda en çok gördüğümüz kazak trendlerinden olan , rahat bir stili sizlere sunma konusunda oldukça ideal bir görüntüye de sahip. Salaş kazaklarla yapacağınız kombinler ile birlikte kendi tarzınızı oluşturmanız da oldukça kolay.
Erkekler için Salaş Kazaklar
V Yaka Salaş Kazaklar
Erkek içerisinde en çok rağbet edilen model olan V yaka salaş kazaklar, örgü detayıyla birlikte ön plana çıkıyor.
Bisiklet Yaka Salaş Kazaklar
Erkekler için üzerinde figürler yer alan veya standart düz bir yapıya sahip olarak üzerinde farklı renkler bulunan bisiklet yaka salaş kazaklar da satışa sunuluyor. Bisiklet yaka salaş kazaklarda tercihinize göre vücudu saran modelleri de bulabilirsiniz.Bayanlar için Salaş Kazaklar
Uzun Salaş Kazaklar
Hem spor hem de şirin bir tarz olan uzun salaş kazaklar her zaman için tercih edebileceğiniz modellerden oluyorlar. Uzun salaş kazaklarla beraber tercih edebileceğiniz tayt modelleri ve şort modelleri size oldukça hoş bir görünüm sağlayacaktır.
Mini Salaş Kazaklar
Mini salaş kazaklar, mevsim geçişleri için tercih edilebilecek seksi bir görünüme sizleri kavuşturacak olan kazak modelleri oluyor. Mini salaş kazaklarda değişen farklı renkler de sizleri memnun edecek.
Tek Omuzu Düşük Salaş Kazaklar
Tek omuz dışarıda kalacak şekilde esnek yapısıyla beraber omzu düşük salaşlar da bayanların alternatifleri Travesti arasında yer alan bir diğer model. Omuz detayının getirdiği hoş görünümle birlikte yapılacak doğru bir kombin sizlere eşsiz bir görünüm sağlayacaktır.

Erkek Yazlık Mont Modeller

i
Yazın da kışın da rahatlıkla kullanılabilen montlar, her sezon farklı model ve tasarımları sizlere sunuyor. Montlar yazın kullanılır mı demeyin. Yazlık mont modelleri özellikle de serin havalarda kullanabilmeniz için en uygun seçeneklerden biridir. Erkek yazlık mont modelleri arasında da bayanlarda olduğu kadar farklı seçenekler yer alıyor.
Erkeklerin kış mevsiminde tercih ettikleri montlar koyu ve tek renkler olurken yazlık montlardaki tercihler değişiyor. Yazlık montlar da en çok tercih edilen renk ise bej ve buz mavisi Travesti oluyor. Her yaş grubunun yazın rahatlıkla kullanabilecekleri montlar bej rengi mont modelleri olmaktadır. Bu renk açık olması sebebi ile yazlık kombinlerinizle çok uyumlu bir görünüm sağlayacaktır. Yazlık erkek montların da şapkalı olan taşasımlar gençlerin en çok ilgi gösterdikleri ürünler oluyor. Şapkalı montlar daha çok spor tarzlara sahip olan kişilerin ilgisini çekiyor. Bu ürünlerde yer alan şapka detayı sizleri yağmurlu havalarda korumak için çok iyi bir siper görevi görmektedir. Yeni erkek yazlık mont modelleri arasında ince kumaşlı ve tek renk ürünler her zaman olduğu gibi çok fazla tercih ediliyor.
Farklılığını kullandığı montu ile ortaya koymak isteyen beyler için değişik renklere sahip olan montlar da seçenek olarak sunuluyor. Ayakkabı ve mont uyumunu sağladıktan sonra şık ve farklı görünmek bu ürünler ile oldukça kolay olmaktadır.

Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü , genellikle yaz aylarında ve güneşli günlerde güneşin zararlı olan ışınlarından gözü korumak amaçlı kullanılan bir aksesuardır . Fakat güneş gözlüğünün çok fazla kullanılması kulaklarda duyma problemlerine yola açabilmektedir . Özellikle lens kullananların her daim yanlarında bulunması gereken ve güneşli günlerde muhakkak kullanılması gereken bir eşyadır . Güneşe karşı hassas olan insanların ya da çocukların güneş gözlüğünü sağlık açısından kullanması önemle tavsiye edilir . En önemli organımız olan ve yaşadığımız hayatı görmemizi sağlayan gözlerimizi korumak için güneşten kaçmak yerine güneş gözlüğü kullanarak bu durumu örtebiliriz . Fakat göz koruma aparatı olan bu aksesuar kesinlikle ucuz malzemeden üretilmiş veya plastik malzeme içeren ürünlerden kesinlikle ve kesinlikle olamamalıdır . Ucuz veya kötü malzemelerden elde edilmiş gözlüklerin kullanılması durumunda göz sağlığını dikkate almak yerine daha da fazla zarar verdiğini farketmemiş olsanız bile aslında çok zarar vermiş oluyorsunuz . Güneş gözlüğü ilk olarak Çin ‘liler tarafından 7 ‘nci yüz yılda icat edilip günümüze kadar gelmiştir . Güneş gözlüğü adı üstünde olduğu gibi güneşten korunmak amaçlı kullanılan ve baş ağrılarının önüne geçmek için kullanılan bir araç olsa da günümüzde ki bir çok bilinçsiz insan sadece tarz görünmek için ve rahat bakış açısı sağlamak için ucuz veya pahalı olsada böyle bir yol seçip kendilerine iyilik yapmış olmuyorlar . Migren diye nitelendirilen baş ağrılarının en yoğun yaşandığı bir hastalığa yakalanan insanın mutlaka güneşli havalarda dışarı çıkarken kaliteli ve gerçek camdan yapılmış bir güneş gözlüğü kullanması gerekir . Aslında Çin ‘lilerde 7 ‘nci yüz yılda icat ettikleri güneş gözlüklerini güneşten korunmak için değilde yargıçların mahkemelerde yüz ifadelerini saklamak için kullandığı söylenmektedir .

Yıldırım

Gök yüzünde bulunan bulutların üst katmanlarında oluşan pozitif yüklere , alt katmanlarda bulunan negatif yüklerin bir araya gelerek oluşturduğu enerji transferine verilen addır ve yer yüzü ile bulut arasında bulunan elektrik yüklerinin hızlı deşarj olması , yıldırım oluşumuna sebep olur . Yer yüzü ve bulut arasında bulunan çok yüksek gerilimli elektriğin boşalması durumuna yıldırım adı verilir . Buluttaki buz kristali adı verilen cisimlerin birbirine sürterek elektrik oluşturduğu ve bu sebepten de yıldırım meydana geldiği bilimsel olarak açıklanmış bir durumdur . Bulut ve yer arasında oluşmuş olan potansiyel farkın artması ve yüksek oranda bir değere ulaşması durumunda , bulunan havanın iletken olmaması sebebi ile havada iletken bir kanal oluşur ve buna istinaden gök yüzünde oluşan yıldırım yer yüzüne düşer . Şimşek ve yıldırımın aynı anlamı taşıdığı bilinmektedir fakat farklı anlamlar taşımaktadır . Bulutlar arasında gelişen ve yer yüzüne düşmeyen olaya şimşek , yalnız bulutlar arasında kalmayıp , toprak ve gök yüzü arasında oluşan etkileşime yıldırım adı verilir . Yıldırımın hızı yaklaşık olarak 1000 km’ dir . Yıldırımın yer yüzüne düşmesi sonucunda aniden gerçekleşen ısılar meydana gelir ve buna bağlı olarak hortum ya da hortumlar oluşabilmektedir . Oluşan yıldırımın sıcaklığı , yaklaşık olarak 1500 derece’ dir ve havanın 15000 dereceye kadar ısınmasına sebep olabilmektedir . Böylelikle yıldırım , bir çok yıkıcı ve yanıcı olayı doğurmaktadır . Yıldırım hakkında ortaya atılan ve araştırmaya başlanılan ilk teoriler 17 . yy. ‘ da geliştiği söz konusudur . İlk teoriyi Descartes adında uzman bir bilim adamı ortaya atmıştır ve ilk araştırmalar ortaya atılan bu teorinin üzerine gelişmiştir .

Kalem

Kalem , daha çok yazı yazmakta ve türlerine göre değişgenlik gösteren kalemler resim çizmekte kullanılan uzun ve ince bir çubuk şeklindeki araçtır . İlk olarak üretilen kalem kurşun kalemdir . Büyük bir çoğunluğu ahşaptan oluşan kurşun kalemin içi ise grafit ile oludur . Yazmasını sağlayan madde grafit olsa da bunu çehreleyen ahşap yazı yazmada veya resim çizmekte kolaylık tanımaktadır . Sadece ahşapla çehrelenmiş kurşun kalemler olmadığı gibi metal veya plastikle kaplı olarak bilinen kurşun kalemlerde vardır . Fakat en bilindik tipi ahşapla çevrili olan ve içi yazmayı ya da çizmeyi sağlayan grafitle doludur . Kurşun kaleme en yakın örnek olarak gösterilen ise uçlu kalemdir . Uçlu kalem mekanik bir kalemdir . Tepesinden bastıkça karbondan üretilen uçları kalemin ucuna çıkartan ve yazmayı ya da çizmeyi gerçekleştirebileceğiniz kalemlerden biridir . Çek Cumhuriyeti ‘ndeki bir firma tarafından üretilmeye başlanan uçlu kalemler kurşun kalemin en pratik halini gözler önüne sermektedir . Kullanımlara göre bu kalemlerin uçlarına verilen çaplar değişmektedir . 0.5 , 0.7 ve 0.9 olarak bilinen en keskin örnekleridir . Tükenmez kalem ise içindeki borucuğun mürekkeple dolu olması özelliğiyle bilinmektedir . Borucuğun içindeki mürekkep tükenmez kalemin ucundaki metal bilye tarafından kağıda aktarılarak yazı yazıla bilir veya çizilebilir . Tükenmez kaleme verilen ‘tükenmez ‘ ismi ise mürekkebin kağıda temas ettiğinde kurşun kalemin silgi ile silindiği gibi silinemediğinden dolayıdır . Tükenmez kaleme neden bu ismin verildiğininde diğer bir cevabı bu kalem ile 2 – 3 kilo metre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir . Tükenmez kalem ise 1888 yılında Amerika ‘lı bir denizci tarafından icat edilmiştir ve patenti alınmıştır .

Telefon

Telefon , birbirinin arasında mesafeler bulunan insanların birbiriyle iletişime geçmesini ve bilgi alışverişini gerçekleşmesini sağlayan ses alıp verme aygıtına verilen isimdir . Telefon , ses dalgalarının karşı tarafın duyabilmesi ve karşı tarafında ses dalgalarının diğer bireye ulaşmasını sağlar . Telefon kelimesinin anlamı eski Yunanca ‘ya dayanmaktadır . Telos kelimesi Yunanca ‘da uzak kelimesini simgelemektedir ve Phone kelimesi ise ses kelimesini ifade etmektedir . Bu iki kelimenin oluşumundan türeyen sözcük ise hepimizin bildiği gibi Telephone yani telefondur . Telefonun ilk icadı tarihte Alexande Graham Bell ve Charles Sumner Tainter tarafından gerçekleştirilmiştir . O dönemde ise adını radyofon koymuşlardır . İki bilim adamı başarılı icatlarıyla ilk deneyimlerini 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirmişlerdir . 1880 yılından günümüze kadar uzanan telefon icadı tarihte bir çok şekili alsa da şu anda bir çok bireyin cebini dolduran bir icattır . Telefon ilk etapta telgraf tellerine benzer bir sistemde iki insanın iletişim kurabileceği şekilde ayarlanmıştır . 1880 yılından beri kullanılan telefon tarihin önemli olaylarında büyük ölçüde kolaylık sağlayan bir unsurdur . Gittikçe geliştirilen ve kullanılması daha kolay hale getirilen telefon hala Dünya ‘da ki en kolay haberleşme aygıtıdır . Tarihte elde edilmesi ve kullanılması her insana nasip olmayan telefon buluşu şimdilerde 7 ‘den 70 ‘ e bir çok insanın elinde veya cebindedir . Günümüz teknolojisiyle bir çok fonksiyon eklenen telefon icadı bulunan bilgisayarla pekiştirilmiş bir biçimde hayatımızın içinde de diyebiliriz . Cebimizdeki telefonlar ne kadar haberleşmemizi sağlasa da aslında bir çok uygulamaya da sahiptir . Tarihle bağdaştırıldığında hem telgraf çeken hemde ses dalgalarıyla iletişime geçmemizi sağlayan bir cihaz haliine gelmiştir .

Ata Sporumuz Cirit

Ata Sporumuz Cirit

Tarihimizin en gözde ata sporlarından biri de cirit sporudur. Yiğitliğin sembolü olarak tanımlanan cirit sporu kültürümüzün bir parçası ve tarihimizin en eski spor dalıdır. Günümüzde özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde varlığını sürdüren cirit sporu çok eski tarihlere dayanmasına rağmen günümüzde varlığını halen korumaktadır. At üzerinde oynanan ve 20 kişilik grup arasında gerçekleştirilen cirit sporu özellikle Erzurum, Siirt ve Bayburt ilinin en popüler spor dalları arasında yer almaktadır.

Cirit Sporunun Tarihi

Bir tür savaş oyunu olan cirit sporu ilk olarak 19.yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından hizmete sokulmuştur. Ancak tehlikeli yanlarının olması nedeniyle II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır. II. Mahmut döneminin sonlarına doğru tekrar faaliyete sokulan cirit sporu Anadolu topraklarında oynanmaya başlanmıştır. Özellikle Erzurum halkının hayatında önemli bir yere sahip olan cirit sporu ile ilgili yaklaşık 10 adet atlı spor kulübü ilde hizmet vermektedir. Tarihten günümüze kadar önemini kaybetmeyen cirit sporu oldukça eğlenceli ve tehlikeli bir spor dalıdır. Oyuncularının ve izleyicilerinin kazalar geçirmesine neden olan cirit sporu genelde tecrübeli oyuncular tarafından oynanmaktadır. Çubuklar ile oynanan bu tehlikeli spor dalında bazı zamanlar gerek oyuncular gerekse de izleyiciler ölümle burun buruna gelmektedir.

 

Cirit Sporunun Tehlikeli Olmasının Nedenleri

  • Kalın çubuklar eşliğinde oynanmaktadır.
  • Rakipler çubukları doğrudan birbirlerinin kafalarına fırlatmakta bu da bazı zamanlar beyin kanamalarına neden olmaktadır.
  • Oyun halka açık alanlarda oynanmakta ve dolaysıyla izleyici ile oyuncular içiçedir.
  • Oyun alanı etrafı açıktır ve çit veya tel gibi güvenlik barikatları yoktur. Bu da çoğu zaman izleyicileri hayati tehlikelere maruz kalmasına yol açmaktadır.
  • Cirit sporunda kullanılan atlar hırçın ve agrasif olurlar bu da hem oyuncu hem de izleyicinin hayatını çoğu zaman tehlikeye sokmaktadır.

 

Ata sporumuz olan cirit sporu oldukça geniş bir izleyici kitlesine hitap etmektedir. Dolaysıyla tarihten bugünlere kadar varlığını korumayı başarmış ve halkımızın gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

 

Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji dünyasında tıpkı elektronik eşyalar gibi fotoğraf makineleri de evrim geçirdi. Eskiden kullanılan filmli fotoğraf makineleri yerini dijital ortamlarda kullanılan ayarlara bıraktı. Dijital fotoğraf makinelerinde en çok kullanılan ayarlardan biri ise ISO ayarları olarak biliniyor. Tabi önceden çoğu ayar otomatik olmadığı için kullanımları bir hayli zordur. Günümüzde ise artık tüm ayarları otomatik hale geldi. Ancak fotoğrafla yakından ilgilenen kişiler hala bu ayarları manuel kullanarak, istedikleri gibi fotoğraf çekebilme derdine düştü. Peki fotoğraf için ISO ayarı neden bu kadar önemli? Fotoğrafçılıkta ISO ayarları nasıl yapılır?

ISO Ayarı Nedir?

Bazı ditijal fotoğraf makinelerinde ASA ayarı olarak bilinse de ISO ayarı fotoğraflar ya da görüntüler üzerinden ışığa duyarlılığı ölçmektedir. ISO ayarı değiştirildiği takdirde de sensör üzerine düşen ışık duyarlılığı da o boyutta değişmektedir. Bazen fotoğraf makinelerinde ISO ayarı otomatik ayarlı çekilmek istense de olmaz, o fotoğraf üzerinde ışık karanlık çıkar. İşte bu durumda ISO ayarını bilmek ve manuel olarak ayar yapılması gerekmektedir.

ISO ayarı, fotoğraf çekimi yaparken karanlık ortamlarda yükseltilmesi için uygundur. Çünkü unutulmamalıdır ki ISO ayarlarında sensör ne kadar ışık alırsa, fotoğraftaki ışığın boyutu da o kadar artmaktadır. Ancak ışık ne kadar çok gelirse de fotoğraftaki detaylar da o kadar azalmaktadır. Bu yüzden de her ayarın gerektiği kadar yapılması gerekmektedir.

ISO Ayarlarını Kendiniz Yapın

Kullanılan her makinenin ya da aletin ISO ayarlarındaki etkisi farklılık göstermektedir. Kimi makine 600 ISO’da görüntü bozulması yaparken, 1000 ISO’da görüntüde bir bozulma yapmamaktadır. Tabi bu işlevlerin hepsi denenerek öğrenilmesi gerekmektedir.

ISO ayarları sadece karanlık ortamlarda değil, yüksek enstanteli görüntülü oluşturmak isterken de kullanılmaktadır. Örneğin bulutlu ya da deniz yansımaları gibi fotoğraf çekimleri ISO ayarları sayesinde daha net bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır.