Ofis dizaynı

Gün içerisinde en az evlerimizde geçirdiğimiz vakit kadar ofislerimizde de geçirmekteyiz. Bu sebeple ofislerimiz bizim kişiliğimizi yansıtacağı gibi çalışma ortamımızı da yansıtmaktadır. Ofislerimizde çalışma ortamımızın iyi bir şekilde ve maksimum performans göstermemize uygun bir dekorasyon yapılmalıdır. Gün içerisinde devamlı ofisinizde bulunacağınız için masanızdan tutun da oturduğunuz koltuğa kadar her bir noktanın iyi bir şekilde dizayn edilmiş olması oldukça önemlidir. Özellikle masanızda çalışırken rahat olabilmeniz açısından oturacağınız koltuk konforlu olması gerektiği Travesti gibi şık ve asil bir tasarımı da olmalıdır. Kendi tarzınıza ve kişiliğinize göre yapacağınız ofis dizaynı müşterilerinizi iyi ağırlamak ve iyi bir sunum yapabilmek açısından da oldukça önemlidir.
Yer döşemeleri önemli
Ofisinize ilk girildiğinde göze çarpan noktalardan biri olan yer döşemeleri de yine dekorasyonu ve dizaynı etkileyen faktörlerdendir. Ofisinizde kullanacağınız mobilyalara uygun bir zemin seçimi yaparak ofiste çok daha hoş ve lüks bir hava yaratabilirsiniz. Özellikle iş adamları tarafından siyah beyaz veya kahverengi krem ikililerinin kullanıldığı ofislerde yer döşemeleri de yine bu renklere uygun olmalı ve odanızı aydınlatacak şekilde olmalıdır.
Ofis mobilyaları
Ofisinizde olmazsa olmaz parçalardan biri olan deri koltuklar, şık bir çalışma masası ve şık orta sehpalar ile ofisinizde dikkat çekici ve modern bir görünüm yaratabilirsiniz. Ofislerinizde yapacağınız dizayn ve döşemeleri ile kendinize aktif bir çalışma ortamı oluşturarak hem performansınızı yüksek tutacak hem de gelen müşterileriniz için de iyi bir sunum ortamı hazırlayacaktır. Genel olarak ofislerde ergonomik mobilyalar tercih edilerek çok daha kullanışlı olması ve çalışma ortamına adapte olunması için uygun olması istenmektedir. Ofisinizde kullanacağınız dekorasyon sadece sizin çalışma ortamınız için değil aynı zamanda diğer şirketlerden gelen müşterileriniz için de kendi şirketinizin imajını yansıttığınız bir araçtır. Bu nedenle ofis dizayn modelleri arasından kendinize en yakın ve en doğru seçimi yaparak şirketinizin imajını da yüksek seviyelerde tutabilirisiniz.
Ofis dekorasyonunda püf noktalar
Ofislerin dizaynları yapılırken birçok şirketin önceliği müşterilerinin dikkatini çekecek ve hoşuna gidebilecek dekorasyonlardır. Bunun dışında yönetici odalarına da oldukça iyi bir dekorasyon ve dizayn yapılmaktadır. Ancak burada yapılan en büyük hatalardan biri şirket çalışanlarına aktif bir çalışma ortamı hazırlayamamaktır. Eğer şirket çalışanlarınızın dikkatini toparlayacak ve onları çalışmaya şevk edecek bir ofis dekorasyonu yapmazsanız bu şirketinizin başarı yüzdesinde bir düşüşe sebep olabilir. Bunu engellemek için ise;
Bütün çalışanlarınızın ferah bir masası olmalı ve rahatça hareket edebilmelidirler.
Yine her çalışanınızın rahat edebilmesi ve enerji ve motivasyon ile çalışabilmesi için ofis mobilya grupları oldukça titiz seçilmelidir.
Çalışanlarınız için seçeceğiniz büro mobilyaları ile müşterilerinize güven ve başarılı bir şirket olduğunuzu aktarabilirsiniz.
Kısacası seçeceğiniz büro mobilyaları müşterilerinizi de çalışanlarınızı da olumlu yönde etkileyecek şekilde seçilmelidir.
Ofis aksesuarları
Ofisinizde yer vereceğiniz ufak tefek aksesuarlar yine müşterilerinizin dikkatini çekmek için oldukça önemli bir ayrıntıdır. Örneğin ünlü bir ressamın tasarlamış olduğu tabloyu ofisinize asarsanız kaliteli, başarılı ve her zaman lider ruhlu bir şirket olduğunuzu müşterilerinize aktarabilirsiniz. Bununla birlikte çalışma ortamınızda sizin rahatlatacak ofis aksesuar modelleri arasında süs bitkileri de bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse bütün büyük şirketlerin ofislerinde süs bitkileri hem aksesuar hem de stres alıcı amaçla kullanılmaktadır. Masanızda kullanacağınız ufak abajur veya aydınlatma sistemleri de hem sizin çalışma ortamınızı çok daha iyi yapacak hem de yine müşterilerinizin dikkatini çekerek çok daha başarılı bir yol izleyebileceksiniz.

Şık mutfak modelleri

Bir mutfak dekorasyonu, mutfak alanına uygun ve tarzınıza göre tercih edilmelidir. Elbette ki bu konuda sizlere yardımcı olabilecek şık mutfak modelleri bulunurken, tercih edilecek kapak ve renk seçenekleri de tamamlayıcı özelliklerini sizlere sunabilecektir.
Modern mutfak tasarımı
En şık mutfaklardan olan modern tasarımlar, genel olarak parlak yüzeylere sahip akrilik kapaklardan meydana getirilmektedir. Hem çizilmezdik hem de yüzey parlaklığı ile şıklığını katarken, beraberinde kullanılan alüminyum kapak kulpları da mükemmel bir seçim olabilir.
Aslında akrilik kapak kullanılan güzel mutfak modelleri arasında, ankastre tasarımlar yer alıyor. Son yıllarda beğeniyi oldukça yüksekte tutan ankastre mutfak tasarımları, gömülü olan ocak ve fırın gibi eşyalar ile uyum sağlamaktadır. Hem yerden tasarruf hem de şıklık için güzel bir seçim olabilir. Ankastre ürünler ile bir uyum sağlayan bu mutfak tasarımları, pek çok ünlü marka ve firma dâhilinde sizlere sunulanlar arasında.
Klasik mutfak tasarımları
Şık mutfaklar arasında klasik tasarıma sahip olan, varaklı ayaklı dolaplar, sizlerin seçimlerinden olabilir. Yine tercih edilecek mutfak dolabı modeli de oldukça önemli olup, genel olarak açık tonlardan olan, kırık beyaz, krem tonlarında tercih edilmektedir. Bu modellerde kapaklar ve kulpların tasarımı biraz daha farklı olurken, kapaklar profil modelleri ile kullanıcılarına sunuluyor. Bunun yanı sıra top kulpları ile tarzını ortaya koyan modeller arasında.
Amerikan mutfak
Genel olarak ülkemizde çok tercih edilen bir model olmasa da, gayet şık ve kullanışlı olduğu bilinir öyle değil mi? Salonlar ile birlikte kullanılan Amerikan mutfaklar, salon mutfak geçişlerinde şık tasarımlara sahip. Bar tipi bir tezgâh, bu geçişte kullanılarak, tezgâh üstü spot ışıklandırmalar ya da farklı tercih edilen ışıklandırma sistemleri ile İstanbul Travesti mükemmel bir seçim olabilir. Elbette ki tercih edilen dolap seçenekleri de vintage tarza uyumlu olarak sizlere yardımcı olabilecektir.
Modern mimari tezgâhlar
Tercih edilen mutfak tezgâhı, şıklık konusunda ciddi bir önem taşıyor. Günümüzde bu konuda oval mutfak tezgâhları gayet iyi bir yere sahip. Tek ya da çift hazneye sahip bu tezgâhlar, alüminyum evyeler ile şıklık kazanmaktadır. Elbette ki tezgâh tercihleriniz mermer, çimstone, belenco, granit gibi seçeneklere sahiptir. Granit bildiğiniz gibi oldukça sağlam ve gayet hoş bir görüntü sunabilecektir. Böylelikle oval tezgâhlar olarak üretim gerçekleştirerek, oval mutfak dolabı tasarımı ile uyum sağlayacaktır.
Bu tasarım için tercih edilen musluklar, mataralar, yine evye alüminyum tonu ile uyum içerisinde olursa, gayet hoş bir hava sunacaktır. Metalik tonlarda üretilen bu ürünler, aslında modernize edilmiş ürünlerin başında yer almaktadır. Oldukça şık, farklı tasarımlara sahip mataralardan da tercihler yaparak, farklı bir hava yansıtabilirsiniz.
Duvar üniteleri
Duvarlar da kullanılan taş kaplamaların yanı sıra, biraz yenilik kazanmak istiyorsanız, şık ve dekoratif duvar ünitelerinden kullanabilirsiniz. Bu ünitelerde de dekoratif biblolar ya da çiçekleriniz yerini edinebilir. Elbette ki duvar kenarı ışıklandırmaları da mutfağınıza güzel bir görünüm sunabilecektir.

Doğtaş yatak odası takımları

Yatak odası bütün insanlar için önemli bir alandır. Bunun için her konuda önem teşkil eder. Sizin de yatak odanız size artık çok sıkıcı ve sizi mutsuz ediyorsa artık değiştirmeniz gerekiyor demektir. Son zamanlarda çok şık ve güzel tasarımlar sizin için hazırlanmış modellerdedir. Özellikle de Doğtaş yatak odası takımları herkes tarafından kullanışlı bir seri olmuştur. Her şeyiyle uğraşılmış yatak odası takımlarından sizin için de en iyisini bulmak hiç de zor değildir.
Monotonluktan kurtulma zamanı
Evlenmeyi düşünen çiftlerin yaşadıkları sıkıntılardan birisi de evlerinin dekorasyonudur. Özellikle evlenmeden önce alınması gereken en önemli yatak odası takımları için Doğtaş doğru tercih olabiliri. Çünkü hem dolapları hem de yataklarıyla kaliteyi yakalayan bu isim istediğiniz rahatlığı sizin için hazırlamıştır. Bunun yanı sıra insanların bütün günün yorgunluğunu atmak için dinleneceği bu yatak odası ruhsal olarak da etkilemelidir. Desenleri ve modelleriyle kendi zevkinize uygun takımları alarak mutlu bir hayat sürdürebilirsiniz.
Yatak odası çok önemli
Herkesin geceleri dinleneceği bir yatağı ya da yatak odası vardır. Bunun için kendimiz için bize iyi gelen mobilyaları seçmek isteriz. En iyi tercihler için sizin de Doğtaş mobilyanın yeni sezon koleksiyonlarını görmeniz gerekebilir. Yatak odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de tabi ki alacağımız eşyaların bizim için faydasıdır. Özellikle yatak odasında en çok yer kaplayan gardıropların da kullanım açısından özenle seçilmesidir. Artık çok pratik ve kullanışlı dolaplar olduğu için hiç zorlanmazsınız. Mesela hem çekmece hem de askı dolabının bir arada bulunduğu büyük bir dolap aradığınızı kolayca bulmanıza yardımcı olacaktır.

Düğün Saçı Modeli Nasıl Olmalıdır

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açıldı. Peki gelin saçı modeline karar verdiniz mi? Bu yazımızda gelin adaylarının en çok zorlandıkları konu olan gelin saç modellerinden bahsedeceğiz. Düğün saçı modelleri, gelinlik tercihine göre değişir. Gelin adaylarının bir türlü karar veremedikleri saç modelleri kataloglarda fazlasıyla mevcut. Eğer gelinlik modeline karar verdiyseniz, gelin saçı modeli de sizi fazla yormayacaktır. Abartılı bir saç istemeyenlerden iseniz, kuaförünüzün yardımı ile yüzünüze uygun ve yakışan bir model ile oldukça hoş bir gelin olabilirsiniz. En şık düğün saçı modelleri sizi hem zarif, hem de muhteşem gösterir. Bu yüzden tercih ettiğiniz gelinlik modeline uygun saçı tercih etmelisiniz. Örnek verecek olursak eğer; düğününde straplez ve sade gelinlik tercih eden gelinler, saçlarında yandan dağınık topuz ile oldukça şık görünürler. Askılı ve sade yakalı gelinlikler de, yandan toplanmış ve perçemli saç modeli ile zarif bir gelin olabilirsiniz. Gelinlik seçimini taş detaylı ve kabarık modellerden yana kullanan gelin adayları, tepeden topuz saç modelini tercih edebilirler. Ayrıca bu model yüzünüzü de ön plana çıkaracaktır. Kaküllü topuz modeli ve abartılı olmayan bir gelinlik seçimi ile oldukça mütevazi görünebilirsiniz. Ayrıca bu modeli tercih edecek iseniz, fazla aksesuar kullanmamalısınız. En tarz düğün saçı modelleri tercih ettiğiniz gelinlik kadar mekan ile de uyumlu olmalıdır. Eğer, bir kır düğünü yapacaksanız maşalı yada dağınık topuz modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer, kapalı ortamda yada bir salon düğünü yapmaya karar verdiyseniz de sade saç modeli yada tepeden topuz modelini tercih edebilirsiniz. Böylece oldukça şık, tarz ve harika bir görünüm kazanabilirsiniz

Banyo avizeleri

Evlerimizin dekorasyonunda en çok dikkat ettiğimiz yerlerden olan banyolar da özellikle temiz ve ferah görünmesi açısından oldukça önemlidir. Herhangi bir misafirimiz banyomuza girdiğinde veya evden biri banyoya girdiğinde temizliği ve ferahlığı hissedecek şekilde bir dekorasyon yapılmalıdır. Bunun için ise banyo aydınlatmasının da oldukça önemli bir yeri vardır. Banyo iyi aydınlatıldığı ve aydınlatma aksesuarları da doğru ve şık tercihler yapıldığı sürece oldukça şık ve modern bir banyoya sahip olabilirsiniz. Eğer siz de banyonuzda dekorasyon yapmak istiyorsanız bunun için banyo avizelerinden başlayabilirsiniz.
Lüks banyo avizeleri
Eğer banyonuzda daha şık ve lüks bir görünüm yaratarak bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız o halde seçeceğiniz banyo avizesi de aynı şıklığı ve lükslüğü göstermelidir. Birbirinden şık lüks banyo avize modelleri ile banyolarınız oldukça iyi aydınlanacağı gibi istediğiniz dekorasyonu da yaratabileceksiniz. Özellikle altın rengi olarak tercih edilen lüks banyo avizelerinde gümüş rengi de yine oldukça sık tercih edilen renkler arasındadır.
Desenli banyo avizeleri
Banyolarınızda daha çok sade ve spor bir görünüm oluşturmak ve gelen misafirlerinizin ilgisini çekmek istiyorsanız farklı tasarlanmış avizeleri veya desenli avize modelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle Paris, İstanbul gibi ünlü şehirlerin isimleriyle ve fotoğraflarıyla oluşturulmuş siyah beyaz modern avizeler ile istediğiniz dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra sade beyaz veya diğer renklerdeki top şeklindeki avizeler de banyolarınızda huzur ve rahatlık verecek avize modelleri arasındadır.

Cilt İçin Bakım Kürü

Cilt problemi yaşayan herkes bir çok yola başvurur . Bazıları olumlu sonuç alırken bazıları ise hiç bir sonuç elde edememektedir . Bunun sebebi cilt tipine uygun temizleme jeli veya bakım kürleri uygulayamama durumu olarak nitelendirilebilir . Bir yandan da bir çok farklı yola başvurulmuş ve yine de hiç bir sonuç elde edememiş cilt tipleri vardır . Bu cilt tipleri için özel olarak hazırlayabileceğiniz bakım kürü tarifimiz , sizi herhangi bir masrafa sokmadan ve cildinize kimyasal ürünler nüfus ettirmeden iyi bir sonuç elde edebileceğiniz doğal bir yöntemdir . Hemen hemen herkesin evinde bulunan ve mucizelerine tanıklık eden insanların süreklilik halinde kullanmış olduğu karbonat , bu bakım kürümüzde en önemli etkiyi sağlayan maddedir . Yine aynı şekilde her evde bulunabilecek limon , bu etkili kürümüzde de mevcut yerini almıştır . Cilt üzerinde etkileri uzmanlar tarafından kanıtlanmış olan ve bununla beraber kozmetik dünyasında da sıklıkla kullanılan çay ağacı yağı kürümüzdeki son ürünümüzdür . Karbonatın peeling etkisi sağladığı herkesin bilgisi dahilindedir . Cildin yağdan arınması için yardımcı olan limon , karbonat ile bir araya geldiğinde çok daha etkili bir sonuç ortaya çıkarır . Karbonat ve limon karışımı ölü deriyi arındırarak cildi yenilemek için ilk adımı atmaya yardımcı olmaktadır . Bununla beraber , çay ağacının sivilce ve akneler üzerinde sürekli bir savaş halinde olduğu bilinmektedir . Kozmetik dünyasında bulunmasının sebebi de bu istenmeyen cilt sorunları ile savaşmasının sebebidir . Karbonat , limon suyu ve çay ağacı yağını blendır yardımı ile iyice karıştırın . Bir kıvam elde ettikten sonra bu bakım kürünü ilk kullanımda 3 , sonraki kullanımlarda ise 10 dakika cildinizde bekletin . Eğer cildiniz hassas ise ve karışıma bir tepki gösteriyor ise bakım kürünü kullanmayınız .

Film

Film , tamamen sanatsal bir girişim olan ve hayatta ki konuları kadraja sıkıştırıp anlatılan bir sanat türüdür . Bir çok konuyu veya kişiyi örnek alarak filmi yapan kişi dilediğini anlatabilir . Tabi filmleri genel olarak süsleyen unsurlar oyunculardır . Dünya üzerinde film yapıtlarına örnek verilebilecek bir çok konu , kişi , olay ve mekan vardır . Film olayı senaristin tasarladığı konuyu bir kadraj içerisine sığdırıp hayata geçirmeye denir . Bir hikayenin hayal gücünüzle sınırla kalmasının dışında gözler önüne seren bir sanat türüdür . Dünya ‘ca bilinen bir çok film tarzı vardır . Hepsi katagoriler şeklinde ayrılmaktadır . Genelleme olarak söylemek gerekirse ; Dram , korku , gerilim , macera , komedi veya aksiyon ve gerilim filmleri genel katagoriler içerisinde yer almaktadır . En eski bilinen filmler gelişmeyen ve zayıf kalan teknolojiden dolayı sessiz ve aynı zamanda siyah beyaz görüntüler ile perdelerde veya televizyonlarda izlenebilirdi . Fakat gelişen teknoloji film sektörüne büyük katkıda bulunmuştur . Hiç olmayacak veya yapılması güç eylemlerin , hareketlerin teknoloji ile efektlendirilerek hayata geçirilmiştir . Dünya üzerinde baş yapıt olarak söyleyebileceğimiz bir çok film vardır ve ilerleyen tarihte bu filmlerin izleri silinmemektedir . Yine yaşadığımız Dünya ‘da yapılan ve emek verilen filmler için her yıl düzenlenen ödül yarışmaları vardır . Her ülkenin kendi içerisinde düzenlediği film yarışmaları vardır fakat Dünya üzerinde de farklı kültürlere yer verilen yarışmalar düzenlenmektedir . Ülkemiz açısından bakıldığında film sektörü 1970 ila 1990 yılları arasında büyük gelişimlerde bulunarak kendini bir marka haline getirmiştir ve Türk filmleri türemeye başladığı gibi bir çok oyuncu , aktörde türemiştir .

Havucun Faydaları

Bilindiği üzere havucun insan vücuduna olağanüstü fayda gösterdiğini herkes bilmektedir . Gözler başta olmak üzere bir çok faydalı işlevi bulunmaktadır . Göz üzerinde inanılmaz yararlı olan havuç , içerisindeki A vitamini sayesinde gözlere en iyi gelen ilaç diye düşünebiliriz . Yaşlanma sebebi ile ortaya çıkan hastalıkların önlenmesinde doğal besin kaynağıdır . Gözde meydana gelen katarakt hastalığını tamamen ortadan kaldırması , onu daha sevilesi bir hale sokar . Havuca turuncu rengi veren beta karoten sayesinde bir çok kanser çeşidi ve kalp gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücutta bir koruma kalkanı görevi görmektedir . Sinir hücrelerini onarması ve artı yönde fayda sağlaması ile beyin üzerinde oldukça fazla işlev görmektedir . Lösemi hastalığına yakalanmaya sebep olan hücrelerin büyümesini engelleyerek bu hastalığın gerilemesini sağlayan bir sebzedir . İçerisinde çok fazla lif bulundurması sebebi ile bağırsakları düzenli bir şekilde çalıştırarak sindirim sistemini harekete geçirmektedir . Doğal bir antioksidan olması vücuttaki bir çok toksini ve zararlı maddeyi dışarı atmaya yardımcı olur . Parazitleri temizleyici özelliğinin bulunması sebebi ile mide ve bağırsak üzerinde de oldukça faydalıdır . Vücuda yerleşmiş ve kolay kolay temizlenemeyen bakteri ve virüsleri temizler . Aynı zamanda mikroplarla sürekli bir savaş halindedir . Hücrelerin onarılmasında büyük bir destek vermektedir . Güneşin vermiş olduğu cilt lekeleri ve güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir kalkandır . Güzelliğin ön plana çıkmasını sağlayan saç ve tırnaklarda güçlenme etkisini yaratmaktadır . Sivilce ve siyah noktalara iyi geldiği klinik ortamlarda test edilmiş ve bilimsel olarak açıklanmıştır . Diş ve ağız sağlığı için sürekli tüketilmesi gerekmektedir . Vücut üzerindeki faydaları oldukça fazladır ve mutlaka tüketilmesi tavsiye edilen mucizevi bir sebzedir .

Zehirlenmek

Vücutta toksin oranının artması sebebi ile oluşan bir rahatsızlıktır . Kusma neticesinde rahatlama sağlansa da , zehirlenildiğini hissedildiği an derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır . Zehirlenme belirtilerinde halsizlik , baş ağrısı , kas ağrıları , ishal ve yüksek ateş gittikçe artarak insan vücudunu ve psikolojisini olumsuz yönde etkiler . Nabızda oluşan anormallikler ve yüksek ateş sonucu görülen halüsinasyonlar ile kişiyi şoka sokabilir . Geç olmadan müdahale edilmesi gerekmektedir . Bol bol sıvı tüketilmeli ve sıvı veren ilaçlar alınmalıdır . Zehirlenmek , kişinin fark etmesine sebep vermeden genelde uzun süren karın ve mide ağrıları sebebi ile de ortaya çıkabilir . Kişi bu durumu üşütme ile de karıştırabilir . Bazı durumlarda kullanılan antibiyotikler nedeni ile de zehirlenmeler meydana gelmektedir . Bu yüzden antibiyotik kullanımında çok dikkat edilmelidir . Hazır konserve kullanma durumunda bağırsakların kötü yönde etkilenmesine sebep olur ve bu gibi durumlar da zehirlenmeye yol açabilir . Zehirlenme durumu tüm vücudu ve vücut fonksiyonlarını etkileyebilir . Sadece gıda olarak değil , kimyasal maddelerle de zehirlenilir . Bazı temizlik malzemelerinin aşırı kokusuna maruz kalmak da kişide zehirlemeye yol açabilir ve bunlarla beraber solunum yollarında da hasarlara yol açabilir . Zehirli hayvanlar tarafından ısırılmak , gıda ve kozmetik zehirlenmelerine oranla daha kötü bir durumdur . Sinir sistemini felç edebilir ve kan akışını tersine döndürmeye yol açar . Zehirlenme ihtimalinizin olduğunu düşünüyor iseniz ve bu durumda pek bilgi sahibi değil iseniz sağlık bakanlığına ait 114 no’ lu telefonu arayarak yetkililerle görüşüp bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz . Gıda zehirlenmelerine ilk olarak yapacağınız uygulama bol sıvı tüketip zehri atabilmek için yoğurt yemektir. Hemen sonrasında bir doktora başvurmak gerekmektedir .

Çakmak

Çakmak diye adlandırdığımız ateş elde edilen ürün , kibrit bulunmadan evvel icadı gerçekleştirilen çelik bir alettir . Çakmak çakıldığında içinde bulunan çakmak taşından elde edilen kıvılcımla çakmağın içinde bulunan gaz temas ettiğinde ortaya çıkan ateş çakmağı özelleştiren özelliktir . İlkel zamanlarda çakıl taşı diye adlandırdığımız taşlarla ateşi elde eden insan zamanla aklını çalıştırıp çakmağı elde ettikten ve icat ettikten sonra ateş yakmayı daha kolay bir işlem haline getirmiştir . Çakıl taşlarıyla yanan ateşi bulmadan önce insanlar beslenmelerine de dikkat etmedikleri gibi karanlıkta bir hayat sürdürüyorlardı . Ateşin farkına vardıklarında çakıl taşlarına önem verdikleri gibi insan oğlunun ilkel hayatında bir ilerleme söz konusu olmuştu . Çakıl taşları sayesinde bir kıvılcımdan doğan ateş insanların yediği yemeklerin ısıtılıp yenmesinde katkıda bulunduğu gibi gün daha fazla uzuyordu , ateş sayesinde akşamı aydınlattıkları için . En ilkel zamanlardan günümüze kadar uzanan ateş , şimdi bir avucumuzun içinde ve kolayca üretilebilen bir elementtir . Çakmak adı verilen ve bir çok işimizde bize kolaylık sağlayan ateş gerektiğinde ısınmak amaçlı gerektiğinde beslenmek amaçlı ve gerektiğinde ise karaklıktan korkanlarımız için büyük bir nimet haline gelmiştir . Daha ilkel olarak gördüğümüz kibrit ise çakmaktan daha sonra geliştirilmiş bir yöntem olsa da hepimizin gözünde çakmak daha ileri görüşlü bir alettir . Çakmak , ilkel teknolojinin gelişiminde önemli adımlardan biridir . Çünkü çakmak sayesinde aydınlık bulundu ve bir çok icadın gelişiminde destekçi oldu . Çakmak bir çok bilim insanının projelerini taçlandıran aletlerden biri olduğu gibi tüm insanlık adına da önemli bir ilerleyişin anahtarını simgelemektedir . Yakın tarihimizde hepimizin ocağını ve sobasını yakan bir nimet olarakta nitelendirilebilir .